Siirry pääsisältöön

Karkkeja ja lettuja


 Leikkimökkileikkeihin väänsin lasten kanssa karkkeja.
Mä leikkasin ja ompelin, yks käänsi ja toinen täytti
ja sitten sain kursia ne kasaan.


Toffeeta, mansikka-ja päärynätoffeeta


sekä "marianneja".


Ei kesää ilman lettuja, lättyjä, plättyjä!


Vanhat mansikat ovat kadonneet, yksi vain jäljellä,
ehkä kesän mittaan niitä kypsyy lisää. :)


Lättypinoa kuvaamaan mennessäni minua
vastassa oli kauniisti katettu pöytä:
tytöt olivat viettäneet ystävänsä kanssa lettukestejä.

Maaka


Kommentit

Ihania namusia! Juuri oma tytär sai eilen mummon ompelemia tikkujätskejä, noita karuskeja taidankin tehdä itse tytön kanssa:) Aurinkoista päivää sinne!
Vau, ihania karkkeja. Miten olet tehnty nuo, jos saan udella? Ehtisitkö huikkaamaan tarkempaa ohjetta :) Itse kanssa ompelin parisen vuotta sitten Tilda mansikoita ja kummasti nekin ovat jonnekin hävinneet.
Maaka sanoi…
Ihan vain neliöt tai sen tapaiset kaksinkerroin oikeat puolet vastakkain ja pitkän sivun ompelin kiinni.Sitten käännösympäri, vanu pallo keskelle ja muutamalla pistolla naru kiinni ja sidoin ympäri. :)

Ei se nyt ylläty ole että meillä ainakaan mansikat katoaa, kun sukan toinen parikin katoaa usein ja on sentään paljon isompi! :D
Kaisa sanoi…
Siis niin namuja että, olet kyllä uskomattoman taitava ja ahkera. Ihana vierailla täällä blogissasi.
Maaka sanoi…
-kiitos Kaisa sanoistasi :)
Unelma maalla sanoi…
Ihanan näköisiä herkkuja! Näitä minäkin jossain vaiheessa väsäsin, harmi että poitsu ei oikein niillä innostunut leikkimään.;) Muuten olisi varmaan tullut tehtyä talo täyteen.